Mesai Saati Dışında Özel Güvenlik Hizmeti

Liberalizmin tüm boyutlarıyla yaşandığı, bu kapsamda özel güvenlik hizmetinin ve şirketlerinin de son derece yaygın olduğu ABD’de hemen tüm eyaletlerde Polis tarafından da özel güvenlik hizmeti verilmektedir.
Sadece Mahalli Polis (County Police) değil Eyalet Polisi (State Police) mensupları da mesai saatleri dışında üniformaları (tam donanımlı) ve kendi zimmetlerindeki resmi polis araçları ile birlikte herhangi bir markette ya da alışveriş merkezinde -adeta bir özel güvenlik görevlisi gibi- saat ücreti karşılığı (özel) güvenlik hizmeti verebilmektedir.
Polisin saat ücreti karşılığı özel güvenlik hizmeti vermesi Polis Teşkilatı ve Meclis tarafından da teşvik edilmektedir. Bu şekilde Polislerin şahsi kazançlarının ve gelirinin artması söz konusu olduğu gibi, o market ya da alışveriş merkezinin bulunduğu bölgeye o zaman diliminde görevli olan bir polis ekibini görevlendirmeye gerek kalmayacağı için Polis Teşkilatı da kazançlı çıkmakta, hem “kurumsal memnuniyet” hem de “personel memnuniyeti” olmaktadır.
Ayrıca bu konunun özel güvenlik şirketlerine de ‘kaliteli bakış açısı’ öğreteceği ifade edilmektedir. (Çalışır 2013)
Çok değil birkaç ay önce bile değil ifade etmek akla bile getirilmeyen konuların hayata geçirildiği Ülkemizde bu konularda da yenilikci (inovatif) yaklaşımlara ihtiyaç yok mu sizce?
Kanımca tek yapmamız gereken ‘başka nasıl yapılabilir’ yaklaşımı.
Referans:
1. 2007 yılında Florida Eyaleti Miami’de bir markette gördüğüm, o anda özel güvenlik hizmeti vermekte olan bir polis memuru ile yapmış olduğum kısa görüşme
2. 2012 yılında Virginia Eyaleti Fairfax County’de çekilen aşağıdaki fotoğraf, fotograftaki Polis ve Fairfax County Emniyet Müdürü ile yaptığım sobbet

20130430-164149.jpg

Mesai Saati Dışında Özel Güvenlik Hizmeti” üzerine 4 düşünce

 1. kazim yucel ucuz

  Sayin mudurum bursadan saygilar..Calismalarinizi yurekten destekliyorum. Sayeniz de 8 -24 calisiyoruz. Cok hafif bi sistem.
  Turk hukukunda adaletin dagiliminda ve huzura dogru adim atmada polisin yuksek katkilari var. Siz buyuklerimiz her daim bu cita yukselsin diye hep arastirma ve calisma icindesiniz..biz memurlarda bazen eksik egitim ve tecrubeden yoksun olarak, calisiriz. Ozellikle sizden bir karakolcunun el kitabi gibi onemli bir meselede kitap yada makale yazmanizi en icten adil duygularla affiniza mahcuben istirham ederim
  Sizi saygi ile selamlarim.

  1. halilyilmaz Yazar

   Güzel duygularınız için teşekkür ederim Kazım Bey.
   Gerçekten de adaletin dağıtımı ve huzurun sağlanmasında polisin çok büyük katkısı ve fedakarlığı var. Sizler canla-başla çalışıyorsunuz. Umarım gerçek değeriniz anlaşılır ve hakettiğinizi alırsınız.
   Karakolda / Polis Merkezinde çalışan polislere rehber kitaplar var bildiğim kadarıyla, ben de kitap ismi yazar adı bilgisine sahip olduğumda iletebilirim.
   Sevgi ve selamlarımla

Yorumlar kapalı.