Her Yeşil Işıkta Tek Araç Geçişi

Yollardaki işaret levhası, yol çizgisi ve trafik lambası gibi üst yapı ya da bir başka ifade ile donanım sürücüler için adeta birer can simididir. Bunların olmadığı yerlerde özellikle ‘başkasına saygı gösterme’ zaafiyeti de varsa ‘gözü açık’ davranma adına trafik tehlikeye düşürülmektedir.

Sürücüleri en zora sokan hususlardan biri, tali yoldan ana yola katılımdır. Hem tali yolda hem de ana yolda şayet trafik lambası varsa mesele yok; sürücüler kendi yönlerindeki trafik lambasının ışığına göre davranırlar ve büyük oranda bir sorun çıkmaz. Ancak tali yolun katıldığı yol bir otoyol ya da yüksek yoğunluklu bir yol ise özellikle ana yola trafik lambası kurulamaz, zira ana yolda trafik kesintisiz devam etmelidir.

Bu durumda en uygun çözüm ne olabilir? Bu konuda ABD’de başarı ile uygulanan ‘her yeşil ışıkta bir araç geçişi’ kuralı dikkate değer bir `iyi uygulama örneği`dir. Tali yoldan ana yola katılımda uygulanan ‘her yeşil ışıkta tek araç geçişi’ kuralı sadece hafta içi günlerde, sabah ve akşam trafiğin yoğun olduğu birkaç saat diliminde güvenli sürüş ve katılım imkanı vermektedir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki ana yolda, tali yol katılımı olmadan önce sağ şerite bir fazla şerit daha eklenmiştir ki katılım noktasında trafik şişmesi ve sıkışıklığı olmasın.
Ayrıca tali yol kesinlikle tek şeritlidir, bu da katılım noktasında yığılmayı onlemektedir.

İkinci olarak, tali yolun ana yola katılım noktasında yolda kesintisiz bir çizgi bulunmaktadır, bu çizgi araçların duracağı noktadır ve trafik işaret levhası ile de desteklenmiştir.

Üçüncü olarak tali yolda, sol tarafta iki adet trafik levhası bulunur ki bunlardan biri kesintisiz bir çizgiyi destekleyen ‘kırmızı ışıkta dur’ ikazıdır, diğeri de ‘her yeşil ışıkta tek araç geçecek’ uyarısıdır.

Dördüncü olarak, tali yolun sol tarafında, trafik levhalarının yanında bir de trafik lambası vardır; bu lamba periyodik olarak ‘kırmızı’ ve ‘yeşil’ yanar.

Tali yolda seyreden bir araç, ana yola katılım noktasına yaklaştığında kesintisiz çizgiye geldiğinde `kırmızı` ışıkta durmak zorundadır, ancak trafik lambası ‘yeşil’ yandığında hareket eder. Bu yeşil ışık sadece tek bir araca geçiş hakkı verir. Bir başka aracın sürücüsünün ‘uyanıklık’ yapması söz konusu olamaz, ‘erken öten horoz’ misali kamera kaydına dayanan ‘ceza makbuzu’ kural ihlali yapan her araç sahibinin adresine gelir.

‘Trafikte saygı’ sürücüler için gereklidir; öncelikle ‘kurallara saygı’ ki her kural özenle belirlenmiştir. Bunun doğal bir sonucu olarak “özellikle yaya`ya ve sonra da diğer sürücüye saygı”.

Trafikte bir başka husus bundan daha da önemlidir ki o da yollarda işaret levhası, yol çizgisi ve trafik lambası gibi üst yapı ya da bir başka ifade ile donanımın eksiksiz olarak tesis edilmesi. Bu konuda o yolun bakım ve onarımından sorumlu olan karayolları idaresi ya da özel idare ve belediye gibi yerel yönetim. Bu konuda eksiklik ve ihmal söz konusu ise sürücülerin saygılı olmalarını beklemek beyhudedir.

En nihayetinde ise kural ihlallerini fotograf ile tespit etmek ve kural ihlal eden herkese, kartvizitine bakmaksızın gerekli müeyyideyi uygulamak gerekir.

20130504-231152.jpg