Ücret Karşılığı Güvenlik Hizmeti

Ülkemizde Polis tarafından verilen güvenlik hizmetinin ücretsiz olduğu herkes tarafından bilinen bir durumdur hatta bunun aksi akla bile gelmez.
Herşeyi devletten bekleme alışkanlığı en çok da güvenlik alanında kendini göstermektedir. Bu nedenle 1980’li yılların başında hukukumuza giren ‘özel güvenlik’ Ülkemizde yeterince geliş(e)medi de denilebilir.
Özel güvenlik hizmetinin ve şirketlerinin son derece yaygın olduğu ABD’de Polis tarafından verilecek bazı hizmetlere de bir ücret ödenmektedir. Nasıl mı?
ABD Virginia Eyaletinde, polisin önlem almasını talep eden kişi ve kurumlar Polis Teşkilatına belli bir ödeme yapmak durumundadır. Bu ödemeden sonradır ki Polis Teşkilatı da gerekli güvenlik önlemini almaktadır.
Örneğin bir yol tamiratı nedeni ile trafik güvenliğinin sağlanması gerekli olabilir. Bu durumda yol yapımı ya da tamiratından sorumlu müteahhit firma Polis Teşkilatına başvurarak yol güvenliği talep edebilir ya da Polis Teşkilatı yol güvenliğinin sağlanması için önlem alınmasıni isteyebilir.
Bir başka örnek; alışverişin yoğun olacağı zaman dilimlerinde alışveriş merkezi yönetimi, alışveriş merkezinde Polis Ekibi görevlendirilmesini talep edebilir.
Bu ve benzeri taleplerle ilgili olarak Polis Teşkilatı, alacağı önlemle ilgili olarak ne kadar ödeme yapılması gerektiğini talep sahiplerine bildirir, resmi hesaba yapılan ödeme sonrası talebe uygun görevlendirme yapılır.
İşin özü şu ki, her konuda olduğu gibi güvenlik konusunda da ‘ilave talep’ mümkündür ama bunun da bir ‘bedeli’ söz konusudur.

20130423-223924.jpg

20130423-223958.jpg